Výtah z blogu Jiřího Pallase

(s laskavým svolením autora)

Jiří Pallas - Blog

2005-2006

Kategorie: Vnitro a spol.

19.04.2006 21:06 - Vnitro a spol..
Konečně se někdo nebojí
Petr Staníček a malá domů ministerstva informatiky
Dávám do rubriky Vnitro a spol, protože to navazuje na můj dávný boj s postbolševiky na ministerstvu vnitra. Především pochvala Petru Staníčkovi za jeho otevřený dopis, který najdete ZDE. Ministryně Bérová odpovídá frázemi tamtéž.
Dohadování se o tom jestli je 400.000 za špatnou kopii cizích stránek hodně nebo málo je stejně zavádějící, jako diskuse o tom zda Mlynářovo založení eseróčka a obsazení vedení podniku kámoši bylo zákonné. Pokud by byl Mlynář a jeho kolegové a nástupci zaměřeni na blaho této země, tak by koukali jak se zbavit drahých licencí Informixu a podobných vykopávek ve státní správě a postupně přecházet na Open Source. Pokud by nemysleli na vlastní kapsu a na to jak vytvořit teplá místečka pro své kamarády, přemýšleli by jak vytvářet rozhraní pro datové zdroje státní správy tak, aby je mohly portály i jiné navštěvované stránky využívat a ještě za to platit poplatky do státní pokladny. Tím by se data dostala k více lidem a stát by ušetřil nesmyslné výdaje. Stejně tak by se myslící papaláši měli snažit o obecnou dostupnost obchodního věstníku, telefonního seznamu, jízdních řádů a dalších datových zdrojů "patřících lidu", ale provozovaných monopolně. (Pokud by Mlynářovi finta s TESTCOMem vyšla, tak měli "podnikatelé" v TESTCOMU patrně spadeno právě na obchodní věstník, záruku miliónových příjmů z povinné podnikové inzerce)


24.02.2006 19:44 - Vnitro a spol..
Estébák Ulbrich před soudem
Boží mlýny melou hodně pomalu :-(
Píše kamarád Honza Bednář:

Vážení přátelé,

příští týden konati se bude soud s mým bývalým estébákem.
Proč právě teď? Snad proto, že ÚDV trvalo řadu let, než shromáždilo příslušné důkazy, aby mohla být vypracována obžaloba.
JUDr. Michael Ulbrich je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele v rámci „realizace akce Asanace“.
Mimochodem, už to je zvláštní: proč právě akce „Asanace“ byla vyčleněna k trestnímu stíhání? Jakoby všechny ostatní tajné akce StB nebyly v rozporu s tehdy platnými zákony. Celá tato instituce stála přece mimo zákon a snad všechny její metody mu odporovaly…
Pan Ulbrich je nyní stíhán za to, že osobně vyvíjel nátlak na mě, abych se v roce 1982 vystěhoval. U soudu tak vystupuji jako svědek a poškozená osoba.
Spáchal tím podle obžaloby trestný čin podle § 158 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. c) tr. zákona.
Svědčit bude též moje matka Otka Bednářová, můj bratr Jiří Bednář a kamarád Vlasta Třešňák, který měl shodou okolností na sebe nasazeného stejného estébáka.
Přelíčení se koná u Obvodního soudu pro Prahu 1, Ovocný trh 14, jednací síň č. 25 v přízemí, ve středu 1. března 2006 od 9 hod.

Zdraví,

Honza Bednář

04.01.2006 18:48 - Vnitro a spol..
Vnitrácké mrhání prostředky
aneb co jsem našel při úklidu papírů
Rostoucí hora papíru a dostatek času na úklid o svátcích byly faktory, které přispěly k archeologickému nálezu odpovědi na interpelaci poslance Richarda Sachera z 27.2. 1991. Sacher si stěžoval, že chceme zrušit Technickou správu ministerstva vnitra... Abych neobtěžoval dlouhými pasážemi, vyberu postupně pár perliček.
... Tesla Litovel řešila podle zadání ministerstva vnitra na vývoj a výrobu mechaniky kazetového magnetofonu pro odposlechové zařízení. Objem zakázky byl 158 miliónů Kčs, cena jednoho výrobku byla 12.000 Kčs. Náměstek Arnošt Kohut zakázku zastavil a Tesla žádala odstupné 8 miliónů Kčs. Po prokázání skutečných nákladů zaplatilo vnitro (díky tomu, že se Arnošt nedal) 3,5 miliónů Kčs. Obdobné mechaniky a v lepší kvalitě byly v té době na trhu při nákupu většího množství za 50 DM, tedy asi 500 Kčs.
Připomínám, že se psal rok 1991, tedy 2 roky po sametu. Jak vidíte, tak Arnošt Kohut ušetřil státu 150 miliónů, pozdější hlavouni jako Gross a další na pozicích ministrů rozfrcali miliardy.


10.12.2005 10:12 - Vnitro a spol..
Žebraví mniši mi lezou do schránky
Nadace - nejsou žádné legrace
Po delší odmlce v návštěvách Prahy se ze schránky vyvalila hromádka dopisů. Otevřu roztřídím a na jedné hromádce zůstala žebravá psaníčka od nadací a jiných prosebníků. Nikomu z nich jsem adresu nedával a všichni to mají vyplivnuté z počítače.
Začnu soudružkou Boženou Jirků, pamětníci ji vídali v socialistické televizi nad dopisy diváků, nyní u soudruha Janoucha v Nadaci Charty diverzifikované do konta Bariery. Stejně křivě natištěné na stejné složence to má i Červený kříž. Zelené plíce (volný překlad s přesmyčkou z Greenpeace) to mají alespoň na remasakrovaném papíře. Nejvzorněji natištěná je žebrota od nakladatelství UMÚN, které posílá obrázky malované nerukou, tedy ústy či nohama. Jejich počítač se trefil do políček pro jméno i adresu a nejlépe využívají zadní stranu složenky.
Všichni společně mě obtěžují, posílají nevyžádanou poštu a kdybych nebyl líný, budu si na ně stěžovat úřadu na ochranu poštovních schránek a osobních údajů.
K parazitům z dobročinnosti se zde jistě vrátím, ale tímto jim vzkazuji - jsem gramotný a pokud chci někoho podporovat, tak si ho vyberu sám. Mnoho let podporujeme pravidelně každý měsíc Lékaře bez hranic /pokud se to tak jmenuje i česky/ obnosem 50,- švédských korun měsíčně. Jsou to hrdninové, kteří si pomoc zaslouží a nevytváří parazitující byrokratické organizace pro lehkoživky.


13.10.2005 10:04 - Vnitro a spol..
Zapírat, zapírat, zapírat
Pan prezident opucoval Petruščin starý osvědčený model
Jistá Petruška ve věci odhaleného mimomanželského styku kamarádům doporučovala metodu: zapírat, zapírat a zapírat. Možná to bylo zatloukat, ale určitě to bylo třikrát.
Klaus vlastně Koženého podle hradního webu ani neznal. President je rovnej chlap a nikdy by přece nelhal, pouze ta paměť. Kožený seděl v jeho komisi pro privatizaci a na základě toho nám milého Viktora poslali z ministerstva hospodářství jako poradce na vnitro.
Pokud boží mlýny domelou Viktora až do amerického kriminálu, bude mít dost času, aby sepsal paměti a prozradil nám, jak podporoval ODS s jemu neznámým Klausem v čele.


09.10.2005 15:51 - Vnitro a spol..
Šabatová, Uhl, STB, Gross, Bublan, Jandák a naše Anča
... jsou osoby a obsazení následujících řádků
Naše Anča čeká v dubnu prvního potomka, a tak ze mne bude poprvé dědeček, ve Švédsku matčin otec... Po Skypu se chlubil Pavel Uhl, syn Petra Uhla a Anny Šabatové, že tou dobou čeká také. Zhruba po třiceti letech by se mohla opakovat scénka z doby šedých ulic, smrdutých škodovek a sociálních jistot pro ty kteří drželi hubu a krok. Na Smíchově, ve Zborovské 44 zvoní Petr Uhl sledován dvěma estébáky, kteří si pečlivě poznamenávají kampak to jde (tchán se mezitím zamyká na záchodě). Strkáme synka Hynka do kočárku a vyrážíme před dům kde se čeká Anička Šabatová s Pavlíkem v kočárku a šestsettrojka s dalšími estébáky. Na procházce na Petřín jsme v neuctivé vzdálenosti doprovázeni bolševickou čeládkou, která nás občas zepředu i zezadu fotila.
Takže bych si to třicáté výročí představoval podobně. Estébáky zatím díky jejich ochráncům nedohledáme, a tak by našim vnukům mohli dělat doprovod Gross a Bublan, focení zajišťovat Jandák.
Petr Sršeň, kterému jsem to vyprávěl, k tomu pouze dodal: Ty vole, víš kolik dneska stojí ochranka? Mládež nás revolucionáře nechápe.


07.10.2005 08:59 - Vnitro a spol..
Zlatá slova Jana Rejžka
Rejžek není pouze propagátorem Cibulkových seznamů, ale především tlumočníkem jejich obsahu a dosahu
Mnoho lidí v ČR má trochu bolševického másla na hlavě. Když ne na své, tak alespoň na hlavě rodičů. Pokud se z toho máme jako národ léčit, musíme si nejprve chorobu přiznat, ale možnost rehabilitace naši dva "demokratičtí" prezidenti šikovně zametli pod koberec - o velikánech v parlamentu a ve vládě ani nemluvím.
Čtěte Rejžka dokud máte možnost a zkuste přemýšlet jestli je to opravdu idiot, fanatik a nebo jeden z posledních realistů v republice.


24.09.2005 19:38 - Vnitro a spol..
Povědomá židle v BontonLandu
Dostupnost českých filmů na DVD a VHS v Praze
Syn si objednal pro přednášku o českém filmu tituly Divoké včely a Návrat idiota. Obešel jsem asi pět prodejen a nakonec to měli až v Bontonlandu. Jedno na DVD a druhé na VHS. Po opuštění prodejny mě upoutala židle vedle dveří, patrně patřila hlídači. Při bližším ohledání jsem pochopil proč mne zaujala: byla to stará, dobrá, socialistická, kancelářská židle. Stejná židle stála před bytem Petra Uhla a Aničky Šabatové v době, kdy jim všechny návštěvy kontrolovala STB. Věk hlídače byl neurčitý a přiznávám, že jsem neměl odvahu se zeptat. Představa, že si vzal židli jako výslužku z vnitra je však krásná.
Pokrok nelze zastavit - při odchodu jsem nebyl legitimován.


01.08.2005 09:25 - Vnitro a spol..
CzechTek - policejnistat.cz - něco se děje.
Miliardové krádeže státního majetku nikým nehnuly, pár zmlácených ano.
Dovolím si okopírovat výzvu z policejnistat.cz. Není jasné, jestli tam zítra ještě bude. Mládenci a panny hlásí, že je spojuje ...přístup na internet, tolerance ke kulturnímu projevu a nesouhlas se zákrokem PČR ... .Konec je skvělý: Přátelé plačme..
Další demonstrace v Praze!

V pondělí 1.8.2005 se koná další demonstrace na stejném místě - před Ministerstvem vnitra, ulice Nad Štolou, Praha 7 - Letná od 15 hodin!
Přijďte všichni, nenechme tuto kauzu vyšumět tak jako vždycky!
Přesvědčete své rodiče, známé, kamarády, aby přišli také!

Prohlášení pořadatelů dnešní demonstrace:

1) Přijde nám nespravedlivé a diskriminující, že se policie za každou cenu snažila najít každý sebemenší přešlap ze strany organizátorů akce Czechtek2005. Bylo to vyčkávání na záminku k zásahu, který byl snad i jasný již před začátkem akce.
2) Nepřijde nám korektní postup, kde se ministr vnitra opírá o správnost zásahu, pokud sám na vlastní pěst organizuje za peníze daňových poplatníků výjezdy svých podřízených za údajně poškozenými majiteli a sám se snaží od nich vylákat trestní oznámení.
3) Je nepřípustné, aby ministr vnitra České republiky ve své moci ovlivňoval veřejné mínění národa dezinformacemi vypuštěnými do médií tak, aby vrhaly automaticky špatné světlo na organizátory a účastníky CZTeku2005.
4) Je nemyslitelné, aby ministr vnitra schvaloval a omlouval útoky na neozbrojené účastníky akce. Neumíme si představit, že by některý z vysokých politických činitelů vyspělé Evropy dokázal omluvit tak nesmyslně brutální útoky na bezbranné mladé lidi, když existují důkazy ve video-záběrech i fotodokumentaci.
5) Nepochopili jsme, jak je možné se ze strany PČR ohánět faktem, že cesty na prostranství, kde se odehrával CzechTek, se nacházejí na soukromém pozemku, který lidé nesmějí využívat, ačkoliv jsou zakreslené na mapách a chceme vedet, který zákon v tomto případě říká, že se člověk tímto dopouští trestného činu.
6) Pozastavujeme se nad výroky ze strany PČR, které informovaly o „ucpání dálnice“ účastníky CzechTeku, ačkoliv máme důkaz formou leteckých snímků, že tomu bylo zapříčiněno policejními kordony, které nechtěly účastníky na akci vpustit.
7) Vyžadujeme vysvětlení, jak je možné, že PČR se pokoušela v médiích pozměnit verdikt pronajímatele pozemku, p. Pleskyho, který i po ukončení celé této pro nás dozajista smutné akce stále si stojí za svým, že prostor na akci byl řádně pronajat.
8) Nerozumíme tomu, jak je možné, že PČR hovoří do médií o naplnění skutkové podstaty trestného činu ještě před tím, než-li vůbec k nějakému takovému činu dojde.
9) Ptáme se, zda je tohle pro PČR ta nejlepší vizitka akceschopnosti vyslaná do zahraničí – zasahovat násilím a represí proti mladým lidem. Nám, jakožto občanům ČR nepřijde v pořádku.
10) Žádáme o prošetření porušení Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod. Obě dvě stanovují, že státní moc lze uplatňovat jen v případech a mezích stanovených zákonem (čl. 2 odst. 2 Listiny, ú.z. 23/1991 Sb. a čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR, ú.z. 1/1993 Sb.) Případně lze v konkrétních případech konstatovat porušení dalších práv daných Listinou – zejména svobodu pohybu a nedotknutelnost osoby (čl. 7 odst. 1 a čl. 14 odst. 1 Listiny).
11) Požadujeme vyjádření se k nákladům na tuto policejní akci, kterou hradí titíž daňoví poplatníci, na kterých bylo pácháno násilí a zároveň srovnání s vyčíslením škod, které by případná akce účastníků CZTeku2005 způsobila. Čísla vyžadujeme nezkreslená! Ne jako při vyčíslování škod na Boňěvovsku, kde majitel pozemku stvrzoval škody za 1 400 000, nakonec však byla na náklady organizátorů zelenější louka za necelých 100 000.
12) Nepřejeme si, aby tyto naše aktivity byly spojovány s jakoukoliv politickou aktivitou na naší politické scéně. Nemáme žádné politické ambice.
13) Nemáme nic společného s organizátory Czechteku, spojuje nás přístup na internet, tolerance ke kulturnímu projevu a nesouhlas se zákrokem PČR proti této akci, který se nám zdá hrubě nepřiměřený.
14) Máme obavu, že se z tohoto příkladu stane precedens, který by mohl ohrozit i jiné akce, které dosud probíhají v klidu a legálně (stejně jako Czechtek!). Nikdo už v této zemi nedokáže zaručit, že se nenajde policista, který se rozhodne akci rozehnat kvůli pastvinám, lesní zvěři nebo polní cestě. Tím může být ohrožená veškerá svoboda projevu a kultura naší generace
15) Nesouhlasíme se zásahem PČR na letošní akci CZTek2005 z důvodu uvedených ve výzvě: policejnistat.cz

Policejní stát?!

My, občané České republiky, příslušníci nejrůznějších společenských skupin a vrstev, lidé různých vkusů, světonázorů a politických přesvědčení, důrazně protestujeme proti zneužívání policejní síly, jaké jsme viděli při rozhánění taneční party CzechTek 2005.

Především nám vadí:

1. Presumpce viny, s níž byl policejní zásah veden.

Účastníci technoparty se ničím neprovinili, ale akce proti nim byla provedena s předpokladem toho, že něco provedou.

2. Policejní lži, vycházející z oficiálních míst.

Policie nám všem lhala především ve dvou bodech: Tachovský policejní ředitel, Jaromír Kníže, tvrdil, že majitel pozemků, pan Constantin Plesky, svůj původní souhlas s technoparty zrušil. Pan Plesky však toto později dementoval v novinovém interview.

Později policejní mluvčí tvrdí, že pan Plesky patnáctihektarový pozemek pronajal pouhým padesáti lidem. Ze lži ji usvědčil zveřejněný souhlas vlastníka pozemku se vstupem na pozemek.

Policie dále tvrdí, že dálnici D5 zablokovali účastníci CzechTeku. K zablokování dálnice však došlo kvůli tomu, že policie zatarasila silnici za exitem 136, po němž chtělo opustit dálnici velké množství vozidel.

Nyní nám tvrdí, že účastníci technoparty ničili cizí majetek, když chodili a jezdili přes sousedící pozemky. Kdyby jim však policie byla umožnila volný průjezd na pronajatou louku, toto by se velmi pravděpodobně nestalo.

3. Tvrdost a nepřiměřenost zásahu.

Policie tvrdým a nepřiměřeným způsobem zakročila proti účastníkům CzechTeku, aniž by byla schopna sdělit důvod k takovému jednání. I kdyby party porušila noční klid a kdyby tanečníci vstoupili na cizí pozemek, který navíc nebyl vymezen, není to důvod pro nasazení stovek těžkooděnců, vodních děl a slzného plynu, tedy pro formu zásahu, jíž byli účastníci ohroženi na zdraví, případně i na životě.

Chápeme, že tato kulturní akce nebyla ze strany organizující komunity dokonale zvládnutá, přesto byla z jejího jednání zřejmá snaha o co nejméně konfliktů, včetně uzavření nájemní smlouvy. Nerozumíme proto tomu, proč při prvních obtížích nebylo navrhnuto nekonfliktní řešení a místo toho došlo k policejnímu zásahu.

Žádáme,

aby byla jasně prošetřena zodpovědnost za tuto akci. Chceme vědět, kdo ji nařídil a kdo stanovil prováděcí rozkazy. Chceme vědět, kolik celá policejní akce stála. Chceme vědět, proč policie nezasahuje obdobným způsobem při komunistických mítincích a pravicově extremistických koncertech.

Zdůrazňujeme, že tato aktivita NENÍ spojena s žádnou politickou stranou ani nevládní organizací. Pokud si ji někdo tímto způsobem bude přivlastňovat, činí tak proti naší vůli.
Důkazy, fotografie, videa

Vystavte své fotografie, videa a jiné záznamy z policejního zásahu na Internet a pošlete lidem odkaz! Neposílejte nám soubory v příloze.

Souhlas vlastníka pozemku se vstupem na pozemek
Video z prvního policejního postupu (30s, cca 11MB, nízká kvalita)
Letecké fotografie dálniční blokády a místa, kde se party chvíli konala
Czechtek 2005 a neadekvátní zásah policie ČR - fotogalerie
iDnes: Zásah policistů proti technoparty CzechTek - fotogalerie
Fotogalerie z policejního zásahu
Videa z policejního zásahu
Fotogalerie policistů
Fotogalerie z policejního zásahu
Fotogalerie z první, na 30.7. narychlo svolané demonstrace
Přátelé, plačme!
Paroubek je po 100 dnech na špici popularity


30.07.2005 18:29 - Vnitro a spol..
Od Náměšti po CzechTek
...čím se liší policie od VB ?
V létě 1977 jsme s Michalem Konůpkem a za pomoci Jirky Černého připravili dokument Charty 77 o populární hudbě. Odvezli jsme ho na Hrádeček Václavu Havlovi a ten spolu s chartistickou byrokracií dokument upravil a po překonání námitek eurokomunistů byl dokument v listopadu 1977 publikován. Pro nepamětníky cituji jeden odstavec:

Nejrozmanitějšími zákazy a omezeními jsou stále více omezovány i různé festivaly a přehlídky, především ty, o které má zájem mladá generace. Např. celostátní festival Náměšť na Hané 1973, kde měli vystupovat špičkoví představitelé jazzu, rocku, folku a country, byl zakázán těsně před zahájením. Na celostátním country festivalu Jablonec 1974 byl zákaz přístupu publika na soutěžní koncerty. Roku 1976 byly zakázány celostátní festivaly v Krumlově a v Dobrušce.

Po jednatřiceti letech od Náměšti se přístup režimu k potřebám mladé generace asi moc nezměnil. Policajti místo hledání způsobu jak zajistit hladký průběh CzechTeku spíše účastníky buzerují a situaci zhoršují.
komentáře 26

20.07.2005 16:00 - Vnitro a spol..
Harvardská návštěva z Bahamas
Popohřební rozlučka - aneb co se stane když na vás někdo usilovně myslí.
Dnes časně ráno ve 4:40 zvonil můj švédský mobil. Vypnul jsem bez nasazování brýlí, zkusil zahnat myšlenky na to zda začal Vlasta Třešňák opět nadměrně konzumovat alkohol a pokusil se usnout. Po obědě si s "láskou" prohlížím kdopak mi to leze na blog a ejhle: kdosi z Bahamas(*) vyhledává ve 4:30 "Viktor Kozeny" a přichází na mou krátkou vzpomínku na piráta z Prahy.

V tu chvíli vzpomínám na noční hovor a koukám kdo to v noci volal. Číslo zde neprozradim, ale začíná na +4206021... tedy jeden z prvních eurotelů - zjevně nějaký podnikatel. Zkouším volat zpět - nikdo nebere. Můj analytický mozek si dává dohromady 1 + 1 a je to jasné: Viktor Kožený si přečetl můj blog, zjistil, že mi dluží 300 Kč a chce mi je vrátit. Zklamání nastalo při nahlédnutí do českého mobilu - Rejžek. Při dalším pokusu jsem se rozespalého novináře dovolal a dozvěděl se, že k ránu stále ještě vzpomínali na zesnulého Petra Kabeše a on asi omylem v kapse zmáčkl něco na telefonu...

Takže přehodnocení nočních aktivit: Kožený na mě tak usilovně myslel, že zmáčkl Rejžkovi telefon a vytočil moje číslo.

Poučení: 1 + 1 = Rejžek :-)


23.06.2005 21:00 - Vnitro a spol..
Efektivita švédských institucí, USB a 6000 SEK
ukradený řidičák, školení RUP a berňák
Dorazili jsme z Říma a v kopě pošty je psaníčko od policajtů oznamující, že jim mám poslat novou fotku a hned jak jí dostanou, udělají nový řidičák. Ukradený řidičák nahlásila jednoduše telefonicky dcera. Pokud by měl Ruml za svého mimistrování více odvahy, mohlo to stejně fungovat i v ČR. To, že se bál prosadit náš návrh na změny výroby a distribuce dokumentů mu nezapomenu.
Další z hromady vytahuji tlustou obálku ve které je USB paměť a na ní materiály ze školení Rational Unified Process, které jsem nedávno absoloval - hezký dárek, jak říkají v Italii - Regale. Takže pozor, Regale není italsky regál, ale dárek.
Mimo účtů je v hromádce i poukázka na 6.000 od berňáku - podotýkám, že to zaznamenali sami a hned přeplatek poslali.
K tomu všemu přičítám stockholmských 25 stupňů celsia a musím si přiznat, že to Švédsko funguje docela dobře. V Římé nám Švédsko nechybělo - metro polepené reklamou na IKEA a obložené deníkem Metro a juice v TETRA PACK.19.05.2005 14:25 - Vnitro a spol..
Konečně bez auta - život s kolem ve velkoměstě.
aneb jak jsem míval za bolševika vlastního řidiče.
Od té doby co jsme se přestěhovali do Stockholmu se naše potřeba popojíždění autem scvrkla na letní spanilé jízdy Evropou. Auto jsem nechal synovcovi v Uppsale a v případě potřeby si vezmeme taxika. Na dovolenou poletíme a auto si v Itálii najmeme. No a cítím se opět jako od narození do pětatřiceti - bez auta.
Vlastně jsem auto měl roce 1976-1977. Můj brácha kupoval za bolševika staré Renault - 8, opravoval je a prodával dál. Protože však nemohl mít těch aut nekonečně, napsal si nějaké i na mne. Po podpisu Charty 77 jsem byl předvolán k výslechu kde chtěl bolševik občanku, techničák a řidičák. Techničák a občanku jsem mu dal a sdělil, že řidičák nemám. Na dotaz k čemu je mi tedy audo jsem odvětil, že mám řidiče. Ruďoch vybled a vzápětí zrudl, roztrhal techničák a občanku a řval něco o nedělání si srandy.
Opravdické auto jsem dostal v práci ve Švédsku - SAABa na přilepšenou k vejplatě. Řidičák jsem si dodělával v pracovní době. Kapitalistovi se to vyplatilo, jezdil jsem potom každý den do Ericsson Radio, Telia a podobně. Takže jsem bez auta a mám červené dámské kolo bez přehazovačky - model levné. Proč červené a dámské? Vyměnil jsem si ho s manželkou, protože se ukázalo, že jí lépe vyhovuje moje a naopak. Proč levné? Nebojím se, že ho někdo šlohne.
Život bez auta se vyznačuje tím, že nemusíte myslet na to zda je zaplacené parkování, zda neparkujete na místě, které se má zítra uklízet, zda vám auto někdo neukradne či nevykrade, není třeba platit daně, pojistku, benzín, udržovat auto čisté, chodit na technickou kontrolu a jistě mnoho dalších opruzů - všechny jsem si zažil včetně krádeže. Nevýhody žádné - na kole i pěšky je všude blízko a taxíky stojí dvacet metrů od baráku. Jo a také mám žlutou cyklistickou přilbu.


11.03.2005 08:50 - Vnitro a spol..
Proč platíme DPH? Abychom měli na nákup OCR čteček pro zpracování DPH!
Další smutná vzpomínka na Quichottovská léta ve státní správě
Privatizace končí, všichni se (tehdy ještě) buší v prsa za své zásluhy a na ministerstvu financí se válí několik set OCR(*) čteček. Psal jsem tehdy pro finance spolu s PVT systém zvaný Registr Ekonomických Subjektů a tak jsem se k problematice připletl a navrhl, že vymyslíme, jak mašinky využít. PVT přistupovalo k zakázce velice odpovědně a spolu s jejich oddělením na Praze 4 jsme připravili na stávajícím zařízení funkční model pro zpracování DPH. Nechali jsme i vyrobit tiskopisy vhodné pro OCR a naprogramovali registrační databázi i s procesem na manuální opravování chyb. Vše jsme spustili a předvedli pracovníkům ministerstva financí. Spolehlivost, chybovost i kapacita byly více než dobré. PVT i já jsme dělali nabídku "zadara".
Výsledek? Ministerstvo urychleně odprodalo odepsané mašinky PVT po 1 koruně a nakoupilo nové tuším za 60 miliónů a za další neznámou částku si nechalo dělat formuláře a software. Ani už nevím od koho..
(*) Pro ty kdo neznají zkratku OCR je to Optical Character Recognition. Spočívá v tom, že požadovaný text se opticky snímá z předlohy, i vyplněné ručně.


10.03.2005 16:33 - Vnitro a spol..
Kraťasy na vnitru ... si pamatuje Roman Staněk
..a kdo ještě kopal za Unisys
Roman Staněk vzpoměl na revoluční léta na vnitru a na to jak jsem tam jediný chodil v kraťasech. On byl elévem ve firmě Unisys, kteří tehdá měla patrně lepší HW než WYSE, ale co se dělo v té komisi nevím, necpal jsem se k něčemu čemu jsem nerozuměl. Firmu Unisys tehdá velice propagoval plukovník nebo podplukovník Froněk, vedený u Cibulky jako agent Rybář.
Pan Froněk přes své agentství rozuměl informatice více než celé dnešní ministerstva vnitra a informatiky dohromady a asi neměl od Unisys dostatek peněz na to aby jeho chráněnci vyhráli. Výběrového řízení se tehdá zúčastnily i dvě firmy nabízející Motorolu, jednu z nich zastupoval legendární bubeník Flamenga, Promitivs Group, Katapultu a kdo ví čeho všeho - Tolja Kohout.
Jo a ty kraťasy - nosím i přes vysoký věk stále. Když byl kamarád, předbývalý slovenský ministr kultury ve Stockholmu, tak mě za ním nechtěli kvůli kraťasům pustit do hotelu...

04.03.2005 12:23 - Vnitro a spol..
Poslední bitva / utkání s Líznerem
aneb kdo tvrdí, že pravda a láska zvítězí nic nepochopil...
Registr obyvatel byl před dokončením. Výběrové řízení o DBMS a HW se povedla jen napůl přesto, že za velké podpory Arnošta Kohuta byli vnitráci donuceni připustit do soutěže více firem. Firmy se opravdu předháněly v nabídkách a tak se dá říci, že cena za HW, kolem 300 miliónů kč, byla tržní. Vítěz, firma Wyse, však vyhrála i díky podpoře zevnitř, protože řada lidí z komise, která HW vybírala k této firmě téměř okamžitě odešla a vytvořila její východoevropské zastoupení. Celkově to však byl úspěch a tak jsme se o něj chtěli podělit s ministerstvem financí, kde se tehdá chystal registr pro kuponovou privatizaci.
Náměstek Kohut si mne vzal na jednání jako poradce. Na financích nás přijal také náměstek, Ing. Jaroslav Jurečka + 1. Náš návrh byl celkem jednoduchý: nebudovat další počítačovou síť, ale použít to co jsme vytvořili pro MV. Po pár minutách bylo jasné, že pánové diskutovat nechtějí a že jim jde především o to, aby utráceli peníze daňových poplatníků a nikdo jim do toho nemluvil. Ten +1 se na mou otázku zda vůbec má nějakou odbornost v IT rozčílil, zrudnul a ukazoval prstem na vizitku: Já jsem doktor Lízner! Poplatníci zaplatili tehdá za výpočetní techniku pro privatizaci nejméně miliardu a já se přestal stydět za Wyse na MV. Neviditelná ruka trhu za pomoci Jurečky a Líznera totiž nakoupila Olivetti. Kdo tehdá něco věděl o HW, jistě pochopil o co jde.
Nedávno jsem pana Ing. Jurečku potkal na Poříčí. Slušně jsem se představil a otázal se, jestli si na příhodu pamatuje a zda se z ní poučil, když se ten Lízner ukázal býti pěkným ptáčkem. Nepamatoval si a tedy se asi nepoučil :-(


03.03.2005 15:35 - Vnitro a spol..
Jak se dostal Viktor Kožený na vnitro.
...aneb jak šli Bondi do civilu
Likvidace Technické správy (TS) nebyla jednoduchá. Začali jsme tím, že jsme vyhodili tři nejvyšší hlavouny, dosazené po devětaosmdesátém ministrem Sacherem. Pánové byli rozhodnuti uhájit miliardové rozpočty a tak si s vnitráckými plukovníky dobře rozuměli. Na likvidaci fabriček bylo potřeba odborníka na ocenění a tak jsme požádali Ministerstvo Hospodářství o doporučení. Nabídli nám sedmadvacetiletého odborníka se vzděláním z Harvardu, který již v té době pracoval jako poradce privatizační komise Klause a spol. Dnes již všem známý Viktor se choval velice korektně, prošel pracoviště TS a doporučil nám: nejlepší je vše zrušit, protože se obdobné výrobky dají levněji koupit na volném trhu. Měl pravdu.
Likvidace TS by probíhala hladce, kdyby v parlamentu nevystoupil tehdy již jen poslanec Sacher a nesdělil národu, že se Ruml a spol na vnitru chlastají a mezitím se jim emigrant Kožený a cizák Pallas (měl jsem švédské občanství) potulují po vnitru a chtějí rušit TS. Podle jeho údajů měla TS řadu skvělých patentů a spoustu briliantových mozků.
Byli jsme nuceni udělat revizi patentů i mozků a ukázalo se, že nám Viktor jednu věc nám zamlčel: druhý nejvyšší šéf a nejschopnější člověk z TS, jistý Boris Vostrý, již u něj pracoval. Stejně tak u něj bylo několik dalších kvalitních lidí z téže správy. Parlamentní komise nám dala zapravdu, TS byla zrušena, ale za nadávky na půdě parlamentu se mi nikdo neomluvil. Jo a Viktor je mi dlužen 300 Kč za vstupné na plovárnu hotelu Fórum.


02.03.2005 17:58 - Vnitro a spol..
Jezero, Špičák, Mlýn a Zubr. Jak se to rýmuje?
...aneb kam na to ten Gross chodí.
Vnitro je nějak populární a tak zde odpovím na dotazy z emajlů. Co to bylo (a je?) Jezero. Dávno před kapitalistou z IKEA začal bolševik přidělovat jména nejen agentům, ale i jejich pomůckám. Jezero byl stroj na rozlepování obálek "nad hrncem", ale protože jich bylo hodně, tak na to rudí inženýři vymysleli stroj. Vypadalo to jako menší kulečník, nahoře plátno a pod tím se ohřívala voda. Nahoru se pokládaly obálky aby si ochránci socialismu mohli přečíst co si občan s kapitalistou sdělují. V provozu byly desítky jezer a s nimi pracovaly tři party: Rozlepovači, Čteči a Zalepovači. Jak bývalo dobrým zvykem, soutěžili soudruzi o titul brigáda socialistické práce. Kdo vyhrál nevím. Je však jasné odkud pochází Grossova inspirace při pojmenování bojůvek Mlýn a Zubr.
Pár dalších hraček:
Antonín byl plechový udělátor umožňující ofotit A4 pomocí blesku aniž by z plechového krytu uniklo světlo.
Špičák - modifikovaný magnetofon Sony, určený pro záznam odposlechu. Statečný Arnošt Kohut, tehdy náměstek ministra, zrušil na poslední chvíli objednávku na několik tisíc kusů za 150 miliónů Kčs.
Včela, plastová střela, měla velmi dobré balistické schopnosti.
Kondor, inteligentní kopírka na klíče

Při likvidaci technické zprávy jsme z hraček uspořádali výstavu v kachlíkárně a na ní se mimo občanů objevil i zástupce spřáteleného kuwajtského lidu, toho času ve válce s Irákem. Pan ministr Ruml provázel celebritu výstavou a pomocí tlumočníka vysvětloval, k čemu zlý bolševik předměty používal. Na závěr šejk poděkoval a vyslovil přání, že by rád učinil objednávku na většinu vystavovaného zařízení. Pokračování neznám.


02.03.2005 08:50 - Vnitro a spol..
Vnitro zaujalo, tak přídavek.
Vnitro, Jezero a Československé relační databáze
Několik lidí se mi ozvalo na článeček o vnitru a divili se jak jsem se do té jámy lvové dostal. Historka je to poučná: po 89 jsem se jako blb přihlásil dobrovolně na pomoc staré vlasti. Jistý pan Žák (1) který byl v Občanském Fóru odpovědný za informatiku mi sdělil, že máme v Československu skvělé programátory a ti naprogramují vlastní relační databáze... a nebylo dál o čem mluvit. Takže jsem se dostal na vnitro a úkol zněl likvidace jamesbondovské technické správy(2). V době odbourání techn. správy byl na vnitru vypsán konkurs na registr obyvatel a ten jsem vyhrál. Ne proto, že bych byl politicky košer, ani proto, že jsem byl v té době jistě zkušenější než konkurence, ale proto, že jsem byl více než dvakrát levnější než ostatní uchazeči(3). Dodal jsem komplet po půl roce a až si půjdete pro občanku tak ten starý dobrý systém uvidíte - stále ještě běhá - je to celé psáno v Informixu nad Unixem.

1. Václav Žák potom udělal politickou kariéru a dnes již pouze píše do Práva a Listů. Vždy se choval velice slušně a dodnes neví, že jsem kvůli němu dělal pro vnitro.
2. Technická správa MV vyráběla vše od odposlouchávacích zařízení po stroje na rozlepování dopisů zvané Jezero.
3. Já kalkuloval podle odhadu jak dlouho to bude trvat a dle mojí švédské hodinové odměny, tedy 1000 hodin x 5000 Kčs = pět milionů. Konkurence se pohybovala kolem čtrnácti milionů - důvodem jsem pochopil později - všichni mimo mě znali předem rozpočet - patnáct milionů.
28.02.2005 16:15 - Vnitro a spol..
Vypuštěný rybník na vnitru a ve Stockholmu.
Před více než deseti lety jsem pro ministra Rumla připravil obsáhlou studii s návrhem jak zlepšit oběh dokumentů v kompetenci ministerstva vnitra. Velice stručně - anonymní SPZ přidělované autu na doživotí a ne podle regionů, zavedení evropského řidičáku a těm kdo ho mají odpustit vlastnění občanky a spoustu podobných drobností. Úspora za první rok vypočtena na 2 miliardy a každý další rok nejméně miliardu, čas občanů nepočítaje. 2000 vnitráckých ouředníků mohlo jít šlapat beton. NIX! Neprošlo to. Po vnitru se prý říkalo: Přece si nenecháme vypustit rybník:-/ (křivý úsměv).
Jinak se vypouští rybník v soukromé sféře a ve Švédsku. Největší noviny Dagens Nyheter, měl dlouho de facto monopol na realitní inzerci a roční příjmy z ní kolem 700 milionů kč. Láska k jedné slečně je však jak píseň naznačuje pouze dočasná. Metro se spojilo s časopisem o bydlení, potichoučku nasmlouvalo dobré ceny pro největší realitní kanceláře a u pošty objednalo rozeslání staronového realitního časopisu do všech stockholmských domácností. Metro je bohatší o pár desítek milionů ročně a DN o mnohem více chudší.